Chcete adoptovat psa?
.
Psi čekající na nový domov
SUPERB
Měsíční štěně, vhodné i pro děti (v útulku od 28.10.2020)
Velikost: 40cm | Váha: 3,5kgMIKUL
3 roční fenka, vhodná i pro děti (v útulku od 9.9.2020)
Velikost: 60cm | Váha: 15kgFIKAS
Měsíční štěně, vhodné pro zkušené chovatele (v útulku od 7.11.2020)
Velikost: 23cm | Váha: 3kgREX
2 měsíční štěně, vhodné jak pro zkušené chovatele tak i pro děti (v útulku od 22.10.2020)
Velikost: 30cm | Váha: 6kgBEN
4 letý pes, vhodný pro zkušené chovatele (v útulku od 22.12.2019)
Velikost: 60cm | Váha: 28kgSTRAČATELA
11 roční fenka, vhodná i pro děti (v útulku od 5.8.2018)
Velikost: 62cm | Váha: 27kg
Máte-li zájem adoptovat psa, neváhejte nás kontaktovat na nás e-mail. Nebo nám zavolat na +420 732 237 732.
Jak se starat o psa
Štěňata jsou vůči svému prostředí velmi vnímavá a jakékoliv negativní zkušenosti na ně zapůsobí s trvalým účinkem. Vývoj chování štěněte má několik fází, včetně doby socializace, která začíná ve čtyřech týdnech a trvá až do 14 týdnů.
V tomto období socializace spočívá také období strachu, takže jakékoli trauma, které se vyskytne během této doby, může mít trvalé negativní následky. Proto je důležité zkušenostem štěněte s jeho prostředím věnovat pozornost hned od prvního dne jeho života.
- Dejte mu vlastní pelíšek: Ujistěte se, že má vlastní pelíšek, do kterého se může uchýlit a cítit se v něm bezpečně.
- Vytvořte prostředí plné podnětů: Oblíbená je například velká lepenková krabice na schovávanou a gumové hračky ke žvýkání. Je důležité zajistit, aby se všechny hry odehrávaly pod dozorem.
- Seznamujte štěně s novými prostředími postupně: Pokud žijete ve městě, měli byste štěně postupně seznamovat s věcmi, kterým bude muset čelit, jako jsou auta, eskalátory, výtahy, vlaky, tramvaje nebo autobusy.
- Naučte ho být samo: Štěně se také musí naučit zůstat někdy samo.
- Seznamte ho s ostatními psy: Socializaci pomůže, když se štěňata setkávají s jinými psy, jinými zvířaty a jsou co nejvíce zahrnuta do rodinných procházek.
- Vezměte ho ven: Nečekejte a vezměte své štěně ven. Od stáří dvou měsíců musí začít zkoumat své okolí.
Krmení
Stejně jako u výcviku se také v oblasti výživy potřeby štěněte mění s tím, jak roste. Na začátku budou štěňata potřebovat několik malých porcí denně. Jejich počet se postupně snižuje na jednu nebo dvě porce. Nutriční nároky vašeho psa stejně tak ovlivní jeho velikost a plemeno, protože někteří psi mají ve srovnání s ostatními odlišnou toleranci trávení. Psi by měli mít vždy přístup k vodě a je důležité, abychom je nepřekrmovali.
Pokud si nejste jisti, jak moc byste měli psa krmit a jak to ovlivňuje fáze jeho růstu, požádejte o radu veterináře. Ten je schopen poradit, jak podpořit optimální růst a předejít obezitě a nadměrnému tlaku na rozvíjející se klouby.
V konečném důsledku musí potrava dodávat energii, ale musí také budovat a udržovat buňky organismu, čímž se dá předcházet problémům s trávením, pokožkou, zuby, klouby a problémům souvisejícím s věkem. Hodnotné krmivo, které splňuje požadavky na zdravou výživu, bude kombinovat ta správná množství živin.
- Neměňte krmivo příliš náhle: Aby nedocházelo k poruchám trávicí soustavy štěněte, když si je poprvé přinesete domů, dejte mu stejné krmivo, které dostávalo, než přišlo k vám. Přejete-li si jeho krmení změnit, udělejte to opatrně v průběhu týdenního přechodného období tak, že budete přimíchávat nové krmení do starého v postupně se měnícím poměru.
- Pořiďte správné krmivo pro jeho věk: Pro štěňata existují speciální receptury uzpůsobené podle jejich věku, které jejich potřeby během růstu dokáží dokonale uspokojit. Abyste zajistili optimální růst, postupujte podle doporučení veterináře.
- Zaveďte pravidelnou rutinu: Psi jsou zvířata žijící ve smečkách a potřebují přesné hierarchické signály. Budete-li krmit své štěně každý den na stejném místě, ve stejnou dobu a poté, co jste se najedli se svou rodinou, štěně pochopí, že máte v domácnosti dominantní postavení. Je-li to možné, jednu nebo dvě hodiny po jídle zabraňte štěněti skákat a pobíhat.
- Z pamlsků udělejte výjimku, nikoli pravidlo: Pamlsky smí být podávány jen výjimečně, aby si pes udržel svou ideální hmotnost. Cukr a čokoláda jsou zakázány, protože čokoláda může být pro psy jedovatá. Jako pomůcku při výcviku lze používat nízkokalorické granule.
Kartáčování a péče o zdraví
Pravidelné kartáčování je dobrým zvykem, který je vhodné zavést. Pomůže podpořit zdraví pokožky a srsti štěněte a také zlepšuje vazbu mezi vámi a štěnětem. S větší pravděpodobností tak také včas v rané fázi odhalíte jakékoli abnormality, jako jsou vnější paraziti, nemoci pokožky nebo problematické oblasti. Většina psů si kartáčování užívá, když si na ně zvyknou už v raném věku, ale nikdy není pozdě začít!
- S péčí o chrup začněte odmalička: Díky tomu si vaše štěně zvykne, že mu zuby čistíte zubním kartáčkem a zubní pastou speciálně určenou pro psy. Snažte se štěněti zuby čistit několikrát týdně.
- Plánování vakcinace: Očkování pomáhá předcházet infekčním a někdy i smrtelným onemocněním. Některá očkování jsou povinná, zatímco jiná jsou doporučená. S očkováním se u štěňat začíná obvykle ve věku šesti až osmi týdnů.
- Zeptejte se svého veterináře na odčervení: Štěňata mají často červy a až do věku šesti měsíců je třeba provádět odčervení každý měsíc, poté každých šest měsíců. Veterinář vám doporučí nejlepší rozvrh pro vaše štěně, takže je důležité jeho pokyny respektovat.
- Zeptejte se svého veterináře na ochranu proti blechám: Nezapomeňte chránit své štěně před blechami a klíšťaty. Aby ochrana byla účinná, musíte ošetřit psa a také jeho prostředí. Požádejte o radu svého veterináře.
- Zvažte kastraci svého mazlíčka: Rozhodnout se, zda psa vykastrovat, je důležitá volba, kterou je třeba pečlivě zvážit. Je třeba zvážit všechny potenciální výhody kastrace ve srovnání s možností budoucího využití svého psa k chovu.